SCÉNÁŘ.cz Jak napsat scénář Moje scénáře Diskuze Inzeráty Odkazy Kontakt
Osnova Jak napsat scénář: LITERÁRNÍ FILMOVÝ verze Rejstřík
  1. Co je to scénář
  2. Jak psát scénář
  3. Forma psaní
  4. Formátování scénáře
  5. Důležité rady
  6. Příklady - ukázky - FAQ
Diskuze


Novinka: nová úvodní stránka obsahující naučný vzor filmového scénáře s jednoduchým odkazem zde http://scenar.cz/filmovy.html.

1. Co je to scénář

 
Všeobecně se dá scénář označit za „schéma“ nějaké události či díla. V uměleckém odvětví (film, televize, divadlo) je scénář literární předlohou budoucího díla. Je to jakýsi návod sloužící k výrobě filmu, divadelní hry nebo televizního pořadu. Druhů scénářů je celá řada: filmový, A/V (televizní) divadelní, komiksovýrozhlasový aj. (např. scénáře různých společenských akcí). Nás však nyní bude zajímat scénář filmový.

Filmový scénář se dělí na základní dva typy:
  • literární
  • technický
Literární scénář vzniká jako první a tvoří základ budoucího filmu. Je dílem scenáristy. Je v něm obsažený příběh předpokládaného filmu včetně dialogů postav. Slouží čtenáři (režisér, producent, herec, ...) k tomu, aby si udělal jasnou představu o ději budoucího díla. Tento scénář neříká "jak točit", ale pouze naznačuje "co točit". Můžeme si jej představit jako mapu, podle které si řidič (režisér) plánuje svou cestu. Kudy však přesně "pojede" a jakým způsobem, to si už rozhodne on sám se svými kolegy, čímž vzniká scénář technický.

Technický scénář se vypracuje na základě scénáře literárního a na jeho vzniku se podílí více osob: především režisér s kameramanem. Technický scénář už obsahuje konkrétní "povely" jak a co točit. Stejně jako literární scénář obsahuje popisy scén a dialogy, navíc jsou zde však uvedené některé technické termíny, jako druhy záběrů [D (detail), C (celek), PD (polodetail)], popisy pohybů kamery, zvuky apod. Film se tedy již točí především podle technického scénáře a scénář literární slouží hercům. (více o technickém scénáři)


Jaký typ scénáře mám napsat?

Samozřejmě literární. Pokud se chcete zúčastnit jakékoliv scenáristické soutěže, vždy je vyžadován scénář literární. Když chcete napsat a prodat scénář, opět pište pouze a jenom scénář literární. Technický scénář vypracujte pouze v případě, že sami hodláte natáčet film.


Tip pro filmaře: I když natáčíte sebemenší film, vždy byste měli vycházet z kompletního a dokončeného scénáře, což vám ušetří spoustu problémů, na které většinou přijdete až při natáčení, nebo dokonce až ve střižně. Je lépe vyřešit všechny problémy předem nad scénářem, než pokazit celé natáčení tím, že sami nevíte, co to vlastně chcete natočit.

Více na:

 2. Jak psát scénář
A
akce
C
Celtx
číslování str.
D
dialog
E
ext. (exteriér)
F
formát stránky
I
int. (interiér)
K
kamera
L
literární sc.
M
m. o. (mimo obraz)
N
nadpis
námět
O
okraje
Open Office
P
písmo
pokr. (pokračování)
postava
prodej sc.
prolínačka
přechod
R
roztmívačka
S
soutěž sc.
střih
T
technický sc.
tisk sc.
V
vazba sc.
vsuvka
Z
zatmívačka
zvuk
FILMOVÁNÍ.cz
SCENAR.cz | Všechna práva vyhrazena. | FILMOVANI.cz