SCÉNÁŘ.cz Jak napsat scénář Moje scénáře Diskuze Inzeráty Odkazy Kontakt
 
Osnova Jak napsat scénář: LITERÁRNÍ FILMOVÝ verze Rejstřík
  1. Co je to scénář
  2. Jak psát scénář
  3. Forma psaní
  4. Formátování scénáře
  5. Důležité rady
  6. Příklady - ukázky - FAQ
Diskuze


5. Důležité rady (část 2)

Zajímavé odkazy

Weby

Další informace můžete najít na angl. psané stránce screenwriting.info.

Facebook Scenáristé Skupina na Facebooku sdružující česky a slovensky píšící scenáristy a scenáristky. Připoj se k nám i Ty a buď v kontaktu s ostatními podobně smýšlejícími lidmi.

Nejlepší způsob, jak se naučit správně psát scénář, je číst velké množství scénářů. Čeští tvůrci své scénáře volně nezveřejňují (asi se bojí, že zpracování písemné formy dalece kvalitou převyšuje zpracování audiovizuální :-)). Jednou z mála výjimek je Tomáš Vorel, tak si můžete přečíst profesionální scénáře.
Gympl     Ulovit miliardare   Cesta do lesa Vejška

Nebo se koukněte na mé scénáře - hluboce amatérské :-).

A vám, co umíte dobře anglicky, se otevírají neomezené možnosti a můžete si tak přečíst snad kterýkoliv scénář hollywoodského filmu.

Vyzkoušejte vyhledávač scénářů scriptcrawler.net a najděte si váš oblíbený film.

Můžete navštívit i weby se stovkami scénářů ke stažení:
A pro zopakování: scenare.cz, kde se můžete přihlásit do kurzů scenáristiky.


Články a publikace

Knihy (česky psané)

FAQ:  Spoustu praktických ukázek, příkladů a odpovědí na otázky typu: "jak číslovat scény, jak napsat televizní hovor, jak popsat řeč vypravěče, kolik stran má mít scénář?" apod. naleznete v sekci FAQ.


Závěr

Pokud jste přečetli vše, co na těchto stránkách je, jistě již máte představu o tom, jak se scénář píše. Jestliže se chcete dozvědět, jak se píše scénář z hlediska budování příběhu a postav, přečtěte si knihu Jak napsat dobrý scénář od Syda Fielda (recenze). Další možností je přihlásit se do kurzu scenáristiky. Jestli však nechcete investovat pár korun do knihy nebo pár tisíc do kurzu a čekáte, že vám někdo zdarma "nalije" do hlavy moudrost světa, svědčí to o vašem odhodlání a o vašich šancích vůbec napsat jakýkoliv scénář. A jak se říká: "Úspěšným scenáristou se nestanete přes noc."

Poznámka: Pokud narazíte na jakoukoliv nesrovnalost, nebo pokud máte jakýkoliv dotaz či připomínku, pošlete mi svůj vzkaz na mail nebo ho napište do Diskuze. 6. Příklady, ukázky, FAQ


Při psaní tohoto dokumentu jsem vycházel především ze stránky screenwriting.info (a dalších podobných) a informace jsem na základě svých zkušeností upravil a převedl do českého jazyka, aby co možná nejlépe odpovídaly českým požadavkům. Všechna práva vyhrazena. 2007 - 2015 FILMOVANI.cz
jméno autora
A
akce
C
Celtx
číslování str.
D
dialog
E
ext. (exteriér)
F
formát stránky
I
int. (interiér)
K
kamera
L
literární sc.
M
m. o. (mimo obraz)
N
nadpis
námět
O
okraje
Open Office
P
písmo
pokr. (pokračování)
postava
prodej sc.
prolínačka
přechod
R
roztmívačka
S
soutěž sc.
střih
T
technický sc.
tisk sc.
V
vazba sc.
vsuvka
Z
zatmívačka
zvuk
FILMOVÁNÍ.cz  
SCENAR.cz | Všechna práva vyhrazena. | FILMOVANI.cz